Yukon Orienteering Association organizes Riverdale Sprint

The Yukon Orienteering Association held its Riverdale Sprint on May 18.

By freelance on May 26, 2022

The Yukon Orienteering Association held its Riverdale Sprint on May 18.

A pleasant May evening brought together 45 guidance counselors for the great educational race – all the courses were in the area of ​​FH Collins, CSSC Mercier and Selkirk Elementary schools. Three courses were offered: novice, short advanced and long advanced.

On the Novice course, junior Erik Embacher led the pack with a time of 24:49 followed closely by Lise Klein at 27:28 and Carl Embacher at 28:11.

Three juniors decided to try their hand at the advanced courses with Ian Turcotte and Peter Embacher doing the advanced shorts (times of 27:27 and 28:34 respectively) and Carl Turcotte nailing the advanced long in a time of 23:26.

At first glance, it looked like Virginia Sarrazin had landed ahead of the women on the short course a few seconds ahead, but on closer inspection she made a mistake at the start of the course and first place went to Judith van Gulick (18:17) followed by Desiree Coad-Broerein (20:39) then Joan Stanton (24:49).

The men were led by Martin Slama (running with Desiree: time of 20:39) followed by Bob Nishikawa (running with Joan: time of 24:49) then Richard Vanderkley (35:45).

Beatriz Sanguino, our guest coach from Portugal, edged out local Pia Blake by two seconds (17:23 and 17:25 respectively) to take the fastest women’s time on the long stretch and also finished third overall.

Third for the women is Rima Khouri with a time of 20:29. Forest Pearson had the fastest time, completing the course in 14:52 followed by Benoit Turcotte with 16:30. Third in the men’s division was Jeremy Johnson with a time of 18:23.

The Honest Orienter of the Night award goes to Erik Blake, who first hit basketball court control through the fence (which isn’t allowed), but then, in a straight out scene of Crime and Punishment, he was overwhelmed with guilt for the next three stages before returning to properly kick basketball court control to clear his conscience.

Thank you to all participants for coming.

The organizer of this week’s meeting was Dave Hildes. Thanks to Craig Brooks, Erik Blake and Darren Holcombe for helping with the registration/results table and Brian Forsyth for taking charge.

– Submitted by Dave Hildes.

Erik Hire……..24:49 Junior
Kevin Hire…..24:49
Lise Klein……………..27:28 Junior
Carl Hire……..28:11 Junior
Sarah Johnson……..28:11
Maud Henaff………31:03
Jasper Klein…………31:20 Junior
Aven Scheck…………31:41 Junior
Justine Scheck……..31:41
Cronmiller Linden…32:07 Junior
Fischer Scheck………37:20 Junior
Katherine Scheck…..37:20
Maura Glenn………..49:41
Elvire Knaack………..49:41

Total on the course 14

Ian Turcotte………………27:27 Junior H
Peter Embacher………… .28:34 Junior M
Judith van Gulick………..18:17 F
Desiree Coad-Broerein…20:39 F
Joan Stanton……………..24:49 F
Deb Kiemele…………..25:15 F
Sheri Hogeboom…………27:50 F
Rowena Beckett………..35:45 F
Nesta Leduc…………..36:44 F
Karin Keeley-Eriksson…39:15 F
Karen Archbell…………….41:31 F
Ev Pasitchnyk……………..42:04 F
Gwen Hogan…………..42:04 F
Martin Slama………………20:39 M
Bob Nishikawa………..33:57 M
Richard Vandrekley……..35:45 M
Craig Brooks…………….36:44 M
Virginia Sarrazin…………18:08 F
Anais Hildes……………..39:00 F Badly hit
Cassie Jensen…………….39:00 F Badly hit
Shravan Adiyodi…………42:15 M

Total on the course 21

Carl Turcotte……………..23:26 Junior H
Beatriz Sanguino………..17:23 F
Pia Blake………………………17:25 F
Rima Khouri…………….20:29 F
Julianna Scramstad……25:23 F
Lara Melnik…………..33:08 F
Pearson Forest……………14:52 M
Benoît Turcotte………..16:30 M
Jeremy Johnson………..18:23 M
Darren Holcombe….20:36 M
Erik Blake………………………25:49 M

Total on course 11

Dino J. Dotson